Santa Maria della Salute, Laza Kostić

Autor: Laza Kostić
Književni rod: lirika
Književna vrsta: lirska pesma ( poema ), elegija

Tema dela

Iako će vam analiza bliže objasniti i koja je tema i kakva su osećanja u pesmi “ Santa Maria della Salute “ ili, pak motivi u pesmi, kada bismo morali da kažemo koja je tačno tema pesme, moram priznati da to nije ni malo jednostavno.

Činjenica je da je osnovni motiv pesme “ Santa Maria della Salute „, takozvani motiv mrtve drage, a moglo bi se reći da je tema pesme žalost pesnikova za njom, ali i kajanje zbog svojih postupaka u prošlosti.

Analiza pesme “ Santa Maria della Salute „

Možete pročitati da je pesma “ Santa Maria della Salute „, pored toga što je smatraju najlepšom ljubavnom pesmom srpske poezije, takođe i najviše i najčešće analizirana pesma. Ali i pored toga se ne može reći da je bilo koja od tih analiza sto posto ispravna, to jest ne ispravna već istinita. Da pokušam da pojasnim, poema “ Santa Maria della Salute “ se smatra takozvanom labudovom pesmom veliko srpskog pesnika Laze Kostića. Jer, pored toga što je objavljena samo godinu dana pre nego što se preselio na onaj svet, kod svoje Lenke, ovo je i svojevrstan pesnikov oproštaj od života i pokajanje za učinjene pogrešne korake o životu.

Kada je u pitanju analiza dela ova poema može da se posmatra iz više uglova, a najčešći je biografski metod analiziranja ove pesme, kojim ćemo se i mi baviti. Naime, neraskidive su veze između ovih stihova i pesnikovog ličnog stradanja u ljubavnom životu.

Santa Maria della Salute

Verujem da ste i vi čuli za ime Lenke Dunđerski, koje se uvek može čuti kada se pomene Laza Kosić. A mnogim romantičarski nastrojenim dušama je njihova neostvarena ljubav simbol prave ljubavi. Bez želje da vam sugerišemo išta vezano za razumevanje ove pesme, pokušaćemo da vam navedemo informacije, a vezane su za ljubav Laze Kostića i Lenke Dunđerski, pa vi sami razmislite o ovim stihovima i da li je uopšte potrebna opširna analiza. Jer, bez obzira šta navodi naša analiza ili bilo koja druga analiza ovih stihova, da bi vaš sastav za pismeni čija će tema biti u vezi sa pesmom “ Santa Maria della Salute “ bio što bolje napisan, važno je vaše mišljenje i vaša osećanja i razumevanje ovih stihova. A da biste mogli da doživte pesmu na pravi nači, svakako je neophodno da znate šta se to zbilo nekada između velikog srpskog pesnika i ćerke tada jednog od najviđenijih ljudi Vojvodine.

Ćerka nekada najbogatijeg čoveka u čitavoj Vojvodini, Lazara Dunđerskog, Jelena tada je imala 20 – ak godina. Lenka, kako su je od milošte zvali čitala je, između ostalog i pesme Laze Kostića. A kako navodi u svom Dnevniku, koji je igrom slučaja sačuvan, prvi put ga je videla u Čelarevu, leta Gospodnjeg 1891. kada je Laza Kostić zašao već u šestu deceniju života ( rođen je 1841. godine u Kovilju ): “ Njegova slava išla je ispred njegove pojave. Dok sam ih posmatrala krišom kroz prozor moje sobe kako izlaze iz kočija, primetila sam da ima gibak, ponosit hod, prinčevsko držanje. “

Neposredno pre toga, Laza je prihvatio da mu Lenkin otac otac bude dobrotvor. Lazar Dunđerski je tom prilikom priredio prijem u njegovu čast, a Lenka je u svom Dnevniku zapisala da je “ protekao kako se samo poželeti može „. Navodi i da joj je veliki pesnik uputio komplimente i zamolio je da mu odsvira nešto na klaviru, kao i da joj je rekao “ da će ovo letnje popodne uneti trajni nemir u njegovo srce! “

Laza provodi u dvorcu Dunđerskih celu jednu godinu i zbližava se sa mlađanom Lenkom. Iako, često možete pročitati da stručnjaci koji su se bavili analizom pesme “ Santa Maria della Salute “ i života Laze Kostića uopšte navode da ona možda nije osećala ljubav prema njemu, već poštovanje, priznajem da se ne mogu saglasiti sa tim mišljenjem. Tim pre, što je, sticajem okolnosti ostao sačuvan Dnevnik Lenke Dunđerski iz koga se jasno vide njena osećanja, iako vele da je nakon njene tragične smrti porodica uklonila sva pisma Laze Kostića, ne želeći da njihova ljubavna priča izađe na videlo. Ali, Bog je hteo drugačije očigledno, pa tako danas naša analiza ovih stihova može da ide u pravom, istinitom pravcu.

Njih dvoje su provodili dosta vremena zajedno, najviše uživajući u šetnjama po imanju i u razmenjivanju lepih reči na mnogim jezicima koje su oboje poznavali. Uoči Svetog Ilije te iste godine u Lenkinom Dnevniku je ostalo zabeleženo: “ G. Laza uči me i engleskim rečima i pomalo razumem sada i taj jezik, ali daleko od toga da mogu da konverziram. On kaže da je na tom jeziku ispevana najlepša ljubavna tragedija, Romeo i Julija, od g.

Šekspira, koju je on i preveo onomad za Letopis. Tražila sam da mi g. Laza donese svoj prevod te predivne tragedije, da je pročitam pretočenu u njegove medene reči, u jezku koji se srpskim zove. Rekla sam da ću samo zbog ove tragedije i engleski jezik naučiti, na šta je on dodao: – Nadam se da naša priča neće biti takva! Čvrsto sam mu stegla ruku. “

Međutim, Lenkine roditelje je brinulo što se ona preokupirala velikim pesnikom, odbijajući sve prosce i ne gledavši više niti jednog muškarca osim Laze. A na praznik Velike Gospojine 1891. godine, Lenka Dunđerski je u svom Dnevniku zapisala da ju je Laza upitao da li je istina ono što je čuo, da će se ipak udati za crnogorskog princa Mirka? “ A ja sam mu na to nehajno odgovorila da su to sve glasine i možda, nečije želje koje nemaju mnogo veze samnom i mojim htenjima, i dodala da bih mogla da se udam jedino za čoveka kao što je on, ali da takvog još nisam upoznala niti čula za njega! “

Iz Lenkinog Dnevnika se uočava sve veća i veća bliskosti između nje i Laze i uzajamne simpatije, što je vrlo važno da bi se bolje razumela pesma “ Santa Maria della Salute “ i osećanja u njoj. A samim tim će i vaš sastav za pismeni kome bude bila tema poema “ Santa Maria della Salute “ sigurno biti bolje napisan, jer bez obzira koji su motivi u pesmi i šta kaže analiza pesme koju čitate, autobiografski motiv je presudan za razumevanje ovog dela.

Božić te godine su proveli odvojeno, Laza je otputovao u Sombor, a porodica Dunđerski u Peštu. U svom Dnevniku u to vreme, Lenka je zapisala: “ Mislim da bih – i sad sam sigurna u to – mogla samo sa ovakvim duhom opštiti, i ni jedan muški, ne znam sa kakvim titulama i bogatstvom, ne bi mogao moj muž biti sem ovako uzvišenog duha kao što je G. Laza. “

Leta Gospodnjeg 1892. godine, Lenka je u svom Dnevniku zapisala: “ Otac je organizovao još jedan veliki prijem u čast G. Laze. On je juče najavio da uskoro odlazi, a njegov nešto natmuren izraz govori da nije srećan. “ A njega jeste tištalo mnogo toga, o čemu Lenka saznaje tek kasnije. Ona se pita da li zaista odlazi, jer želi “ da se odvoji i osami „, kako je rekao ili odlazi zbog onoga što oseća prema njoj. To isto veče, tvorac najlepše ljubavne pesme u Srba “ Santa Maria della Salute “ svojoj voljenoj ostavlja pisamce, moleći je da ga otvori tek kada on ode.

U pisamcetu su stajali stihovi iz kojih je Lenka shvatila koliko su jaka osećanja koja Laza gaji prema njoj i da, ipak odlazi pokušavajući da pobegne od te ljubavi.

Tada je Laza otišao u manastir Krušedol, a Lenka pati za njim, ne uspevajući da nađe mir nigde. Laza joj piše pisma, a ona se preispituje, pokušavajući da shvati da li se on boji njene mladosti ili bogatstva ili čega? Oko Božića 1893. godine je zapisala: “ Ja volim Pesnika, i živog čoveka, hoću ga takvog kakav je, ništa mi njegove mane što je ispisao ne znače, one su meni vrline. Te umoran od života, te star, te nije za mene… Toliko sam mu puta pisala, ponavljala, pa ne vredi. Ali, boriću se i izboriću za njega. Njemu treba pomoći! Tražiću sastanak, da dođe, odmah! Ovde. I više se nećemo rastajati! “

Ali, sudbina ili ( pogrešna ) odluka Lazina dovodi do potpuno drugačijeg života i Laze i njegove Lenke, iz kog nastaje najlepša ljubavna pesma “ Santa Maria della Salute „, čija analiza će vam pomoći da napišete dobar sastav za pismeni kada se bude obrađivala ova poema.

Prolaze meseci, pa i godine. Laza se javi tek ponekad pismom, ali vrlo rezervisano, a Lenka i dalje pati. Tu je i ona čuvena epizoda u kojoj je Laza Kostić ponudio Lenki da se uda za “ nekog gospodina iz Amerike, našeg porekla, već slavog pronalazača, mislim da se zove Nikola, prezime mu je čudno. “ Tako je zapisala Lenka u svom Dnevniku, leta Gospodnjeg 1895. godine za Nikolu Teslu i dodala još: “ Doista, šta se dešava sa njim? Neću ni mladog, ni lepog, ni visokog – kako ne razume da hoću samo njega, da sam mu to već toliko puta napisala, ja sam to u mom srcu rešila, samo njega treba ohrabriti, dozvati da dođe i da ponovo doživimo one naše bajne dane, ovde u Sokolcu. “

Ali, Laza donosi odluku da se oženi čuvenom miraždžikom, Julijanom Julčom Palanački, koja ga je čekala 20 godina, nakon što joj je obećao da će je oženiti. To je Lenka saznala oko Male Gospojine 1895. godine, kada je boravila u Beču i to je dotuklo, pa u Dnevniku piše: “ Eh, pusto moje bogatstvo i ime! “ i “ Otišla je moja sreća i ja takvu više nikada neću imati. Našto sada i život? “

Ono što je još više, čini se pogodilo Lenku jeste činjenica da je Lazin kum na venčanju bio upravo njen otac.

Vrlo je važno za razumevanje pesme “ Santa Maria della Salute “ ono što je Lenka napisala u svom Dnevniku o jeseni, kako je navela 1895. godine. Upravo od ovoga treba da počne analiza pesme, barem prema mom mišljenju: “ Čujem da je sad bogat – o kako to ironično sada zvuči! _ otišao sa izabranicom uItaliju. Tamo gde smo mi planirali, gde sam ja poželela s njim, gde mi je pokazao neku čudesnu crkvu o koju se obijaju morski vali, sa kubetima vazdušastim i naslikanim kao u sfumatu, ali sa osnovom od našeg drveta, da baš tako se izrazio, o kojoj se ispevao nekada davno jednu pesmu. Sve to ja nikada neću videti. Ne samo s njim. “

Pretposlednji zapis u Dnevniku Lenke Dunđerski od 6. ( 20. ) novembra 1895. godine piše jasno da je Lenka odlučila: “ Umesto da me dariva, ja ću njega, i sebe, darivati. Poklonom večnim. Kojom ćemo se vezati u večnosti. “

Iste godine, na praznik arhanđela Mihala, Lenka je preminula u Beču. Zvanična verzija koju je porodica Dunđerski saopštila da je Lenka preminula od tifusne groznice. Bez želje da dovodimo u pitanje zvaničnu verziju, koja je ključna da bi analiza pesme “ Santa Maria della Salute “ bila dobro urađena, navešćemo Lenkine reči koje je zapisala neposredno pre nego što je ispustila svoju mladu dušu: “ Sutra je moj 26. rođendan. Što sam proživela za ovih 5 godina? Samo patnju. Ljubav je patnja i više ne bih mogla da volim. A čemu onda život bez nje? Doveka sedeti u roditeljskom domu? Jer ja ne mogu više voleti. Da, sutra mi je rođendan. Darivaću i sebe i Njega najskupocenijim darom: koji je večan i koji se ne zaboravlja. Bar dok on bude živ. Znaće On. Razumeće sve… “

Dnevnik koji smo citirali je pronađen u ostavštini doktora Simonovića, koji je bio prijatelj Laze Kostića. Uz Dnevnik je stajala beleška da ga je doktor dobio na poklon od Lenkine sestre Olge, a da je jedini sačuvan kada su Lenkina braća i otac, nakon njene smrti želeli da unište sve vezano za Lazu Kostića, što bi ukaljalo ime njihove Lenke.

Nakon svega navedenog, moraćete sami da procenite da li ćete verovati u zvaničnu verziju ili u onu koja veli da je Lenka okončala svoj život samoubistvom.
Bilo kako bilo, od tada život Laze Kostića postaje još teži. Kažu da je pesma “ Santa Maria della Salute “ nastajala 14 godina, a objavljena je tek godinu dana pre pesnikove smrti.

Analiza koju smo naveli je takozvana biografska analiza, a sada prelazimo na analizu stihova, koja će vam takođe biti od pomoći kako bi vaš sastav za pismeni kada je ova poema u pitanju bio još bolje napisan.

Pored glavnog motiva, koji je vezan za njegovu mrtvu dragu, bitno je i pesnikovo pokajanje. Naime, godine 1879. Laza Kostić je napisao pesmu “ Dužde se ženi „, u kojoj je žalio za srpskim borovima koji su posečeni da bila izgrađena venecijanska crkva Santa Maria della Salute, znana kao Gospa od Spasa. Zato on u prvim strofama pesme traži oproštaj od Bogorodice:

Oprosti, majko sveta, oprosti,
što naših gora požalih bor,
na kom se, ustuk svakoj zlosti,
blaženoj tebi podiže dvor…

Pesma “ Santa Maria della Salute “ je ispevana u apostrofi, kao direktno obraćanje Bogorodici. Svaka od 14 strofa se završava refrenom Santa Maria della Salute koji pesmi daje poseban ritam. Čitava poema je ispevana u strofama od 8 stihova, takozvanim oktavama, uz izuzetak šeste i poslednje strofe. Što se stihova tiče, postoje dve vrste stiha u pesmi “ Santa Maria della Salute “ i to parni deseterac i neparni deveterac.

Nije džabe odabran upravo hram Santa Maria della Salute, prvo Laza je bio tamo sa ženom koju ne voli, a koju je oženio. Drugo, ženi koju je voleo je obećao da će je povesti da vidi crkvu Santa Maria della Salute. I treće, ogrešio se o Bogorodicu, jer je žalio za borovima koji su iskorišćeni za gradnju ove crkve. Sve to je u pesniku izazvalo početak pokajanja, uzevši u obzir da je pesma stvarana dugi niz godina i da su postojale mnoge verzije dok njena kompozicija nije postala ovakva kakvom je danas znamo.

Sa jedne strane, oseća se da pesnih zna da je počinio greh i protiv Bogorodičinog hrama i protiv žene koju je voleo. Na neki čudan način, hram i njegova mrtva draga postaju jedno i on traži oproštaj:

Oprosti, majko, mnogo sam strad’o,
mnoge sam grehe pokaj’o ja;
sve što je srce snivalo mlado,
sve je to jave slomio ma’,
za čim sam čezn’o, čemu se nad’o,
sve je to davno pep’o i pra’…

Peta i šesta strofa pesme “ Santa Maria della Salute “ predstavljaju opis lepih trenutaka u pesnikovom životu, kada je upoznao Lenku:

Tad moja vila preda me granu,
lepše je ovaj ne vide vid;
iz crnog mraka divna mi svanu…

Već naredna strofa jasno pokazuje pesnikove strahove:

Zar meni jadnom sva ta divota?
Zar meni blago toliko sve?
Zar meni starom, na dnu života,
ta zlatna voćka što sad tek zre?

I dalje godovi o borbi srca i razuma i bi šta bi:

Pamet me stegnu, ja srce stisnu’,
utekoh mudro od sreće lud,
utekoh od nje – a ona svisnu…

Dakle, Lenka je bila u pravu: znao je Laza i razumeo. A pesnik dalje nastavlja:

U srcu slomljen, zbunjen u glavi,
spomen je njezin sveti mi hram.
Tad mi se ona od onud javi,
k’o da se Bog i pojavi sam…

Jedino što teši pesnika, pored spomena na mrtvu dragu, jeste i to što mu dolazi u snove, a njegove halucinacije su toliko jake:

U nas je sve k’o u muža i žene,
samo što nije briga i rad,
sve su miline, al’ ne žežene,
strast nam se blaži u rajski hlad…

I nastavlja:

A naša deca pesme su moje,
tih sastanaka večiti trag,
to se ne piše, to se ne poje,
to što dušom probije zrak.
To razumemo samo nas dvoje,
to je i raju prinovak drag,
to tek u zanosu proroci slute,
Santa Maria della Salute.

Analiza poslednje strofe pesme “ Santa Maria della Salute “ je izuzetno važna, možda i najvažnija za razumevanje čitave pesme. Poema se završava sjedinjenjem pesnika i njegove umrle drage u nekom boljem svetu, kada će pesnikov “ najlepši san mi postaće java “ i otići će: “ U raj, u raj, u njezin zagrljaj! “

Motivi u pesmi

Brojni su motivi u pesmi “ Santa Maria della Salute „, ali svakako je osnovni motiv, takozvani motiv mrtve drage.

Pošto postoje mnogi motivi u pesmi “ Santa Maria della Salute „, navešćemo samo neke od njih. Pored motiva mrtve drage, koji se smatra osnovnim motivom, tu su i motiv kajanja, motiv sna, motiv sećanja…

Kompozicija

U suštini, kompozicija poeme odnosno elegične pesme “ Santa Maria della Salute “ se sastoji iz tri kompozicione celine.

Prva kompoziciona celina predstavlja susret Laze Kostića i venecijanske crkve, te kompozicija u ovom delu prikazuje sva pesnikova osećanja, a na prvom mestu njegovo oduševljenje ovom velelepnom crkvom i kajanje, te traži oproštaj od Bogorodice što je žalio borove koji su poslužili za gradnju crkve Santa Maria della Salute. Kompozicija, na kraju ove celine dobija ličniji ton, jer Laza Kostić počinje da govori o svojoj, ličnoj drami.

Druga kompoziciona celina uvodi motiv mrtve drage, te govori o njenoj lepoti, ali i o ličnoj drami koju pesnik doživljava unutrašnju borbu između razuma i osećanja. Potom se kompozicija nastavlja poistovećivanjem crkve i mrtve drage, to jest žene, te govori o onome što nosi u sebi, a što ga seća na neprežaljenu ženu.

Motiv sna koji je postao jači od stvarnosti predstavlja treću kompozicionu celinu. Pesnik i njegova draga nisu više razdvojeni, oni su u duhovnoj, ljubavnoj, senzualnoj vezi, a pesme su njihova deca. Kompozicija pesme “ Santa Maria della Salute “ završava motivom sna i smrti, u kojoj pesnik vidi spas, jer zna da ga tamo čeka njegova draga i njen zagrljaj.

Osećanja u pesmi “ Santa Maria della Salute „

Raspon osećanja u pesmi “ Santa Maria della Salute “ počinje od kajanja, preko osećanja ljubavi, pa do olakšanja što pesnik zna da će se na kraju sjediniti sa svojom mrtvom dragom.

Stilske figure

Tvorac pesme “ Santa Maria della Salute „, Laza Kostić je bio čuven između ostalog i po svojim kovanicama, to jest rečima koje je sam smišljao. Između ostaloh, to su reči: nebesnica, kajan, ugod, gled, gove…

Pored ovih takozvanih neologizama, pesma sadrži brojne stilske figure, od kojih su najprisutnije metafora ili poređenje i hiperbole.

Primeri za stilske figure su sledeći stihovi: preda me granu – divna mi svanu ( metafora ), gasnuše zvezde – raj u plač briznu ( hiperbola ), zvezdama ćemo pomerit pute – suncima zasut seljenske stude ( hiperbola ), slatka voćko – besni oluj ( metafora )…

Zaključak o pesmi “ Santa Maria della Salute „

Analiza, motivi u pesmi, kompozicija pesme i sve što je napisano o nastanku pesme “ Santa Maria della Salute “ sigurno će vam pomoći da napišete što bolji sastav za pismeni kada budete obrađivali ovu pesmu.

Nakon svega pročitanog, sami ćete izvući zaključak i mišljenje o ljubavi između Laze i Lenke, kao i njenom udelu u pesmi “ Santa Maria della Salute „. Tako ćete i zaokružiti vaš sastav za pismeni čija tema je vezana za najlepšu ljubavnu pesmu.

Photo source: Pixabay, Unsplash, Pexels

Similar Posts