Glasovna promena poznata kao gubljenje suglasnika se javlja u slučajevima kada se nađu jedan pored drugog dva suglasnika, pa dolazi do gubljenja jednog od njih, a radi lakšeg izgovora određene reči. Takođe, gramatika i pravopis srpskog jezika vele da se glasovna promena gubljenje suglasnika javlja i u slučajevima kada se duglasnici D i T nađu ispred suglasnika C i Dž, kao i kada se suglasnici D i T nađu u suglasničkim grupama koje su teške za izgovor, pa dolazi do gubljenja jednog od njih. Da ne bude zabune, kao i kod mnogih drugih glasovnih promena, tako i za ovu promenu postoje slučajevi kada dolazi do izuzetaka.
Neki od primera reči u kojima se događa glasovna promena koju gramatika i pravopis srpskog jezika nazivaju gubljenjem suglasnika su : žalost – žalostan – žaloSTna – žaloSna, podatak – podaTCi – podaCi, ostatak – ostaTCi- ostaCi, porastao – poraSTla – poraSla, autobus – autobuSSki – autobuSki, sladoled – sladoleDDžija – sladoleDžija i mnogi drugi.
Kako se kaže pravilno izuzetci ili izuzeci?
U grupu reči u kojima se odvija glasovna promena koju gramatika, a shodno njoj i pravopis srpskog jezika nazivaju gubljenje suglasnika spada i primer izuzetci ili izuzeci.
Tako je odgovor na pitanje iz naslova kako se kaže pravilno, odnosno kako se piše ispravno izuzetci ili izuzeci : pravilno je izuzeci. Imenica u nominativu jednine glasi izuzetak, potom dolazimo do nominativa množine izuzeTCi, te gubljenja suglasnika T i dolazimo do oblika izuzeCi, koji je jedini ispravan.
Evo i nekoliko primera da razjasnimo nedoumicu kako se kaže pravilno izuzetci ili izuzeci:
- Kažu da izuzeci potvrđuju pravilo.
- Jeste li naveli koji su izuzeci od ovog pravila ?
- Napravićemo par izuzetaka ovog puta.
- Nadam se da nam nećete zameriti, jer smo ovog puta napravili mnogo izuzetaka.
- Izuzeci su često u mnogim glasovnim promenama.
1 komentar
hvala, i te kako nam treba…