Prosečna plata u Nemačkoj za 2014. godinu
Prosečne plate u Nemačkoj
Prosečne plate u Nemačkoj po zanimanjima
Nemačka ima oko 82.4 miliona stanovnika. Od toga 36.6 miliona ljudi je radno sposobno.
Obavezni mesečni troškovi u Nemačkoj su: 41,7% za jednu osobu, 31,9% za bračni par bez dece, 31,1% za roditelja sa dvoje dece i 22,3% za bračni par sa dvoje dece.
Minimalni zakonom propisan godišnji odmor u Nemačkoj je 4 nedelje, s tim da se radna nedelja racuna od ponedeljka do subote, iako je standardna radna nedelja od ponedeljka do petka. Tako da je u ovoj zemlji prosek oko 35 dana odmora godišnje.
Nemačka je treća po veličini privredna svetska sila, odmah posle SAD-a i Japana. Spoljna trgovina je izuzetno dobro razvijena.
Jedan od velikih problema ove zemlje je nezaposlenost i velika socijalna davanja. Naime, stanovništvo Nemačke je prema evropskim prosecima staro, pa je uz visok stepen nezaposlenosti to doprinelo značajnom povećanju socijalnih davanja, a tu je i veliki broj potražioca azila.
Veliki je i značajan izvoznik: vozila, hemikalija, mašina, industrijskih i prehrambenih proizvoda I tekstila.
Prosek plata u Nemačkoj po zanimanjima
Plate u Nemačkoj se kreću u rasponu od 600 evra, koliko je minimalna mesečna zarada, pa do čak 17 500 evra. Barem tako kažu postojeći podaci. Prosečna plata u ovoj zemlji je od 3 500 do 4 000 evra mesečno.
Oko 1 000 evra mesečno zarađuju zaposleni u oblasti kozmetičkih usluga i fitnesa. Fotografi i zaposleni u oblasti zabave imaju mesečna primanja od oko 2 200 evra. Za nijansu više od njih zarađuju osobe zaposlene u administraciji, kao i profesori, čija je prosečna mesečna zarada oko 2 300 evra. Medicinsko osoblje mesečno zarađuje oko 3 00 evra u proseku, a agenti za izdavanje nekretnina oko 3 500 evra.Plata inženjera u Nemačkoj je oko 3 900 evra u proseku, a računovođe oko 4 300 evra. Zaposleni u oblasti osiguranja u ovoj zemlji mesečno zarađuju oko 5 100 evra, a pravnici više od 9 000 evra.