Povišen hemoglobin u krvi kod dece
Analiza krvi u laboratoriji može nam omogućiti da mnogo toga pročitamo o našem zdravstvenom stanju. Neke povišene ili smanjene vrednosti ukazuju na odredjene poremećaje za koje je potrebno, nakon eventualnih dodatnih analiza, pravovremeno lečenje, naročito kada su u pitanju deca.
Normalne vrednosti za nivo hemoglobina u krvi su različite kod muškaraca, žena, kod dece i kod beba ili trudnica. Kod dece je uobičajen nivo za hemoglobin u krvi – od 11 do 16 g/dl ili 6,8 do 9,9 molova po litru. Ipak, kod dece prag zavisi od pola i starosti.Kod odraslih su referentne normalne vrednosti nešto više.
Na listi sa rezultatima krvi hemoglobin se obeležava oznakama Hb ili Hgb.
Ako je nivo hemoglobina u krvi ispod normalnih vrednosti, tada dolazi do anemije.
Šta je hemoglobin?
Hemoglobin je metaloprotein i sadrži metal – gvožđe, a nalazi se u crvenim krvnim zrncima – eritrocitima. Osnovna funcija mu je da prenese kiseonik od pluća do drugih delova tela. Takodje, važna je i njegova uloga u prenosu ugljen dioksida od tkiva nazad u pluća.
Hemoglobin ima i jaku sposobnost da za sebe veže ugljen-monoksid kao što su dim iz duvana ili izduvni gasovi automobila. S tim u vezi, i male količine ugljen-monoksida znatno će smanjiti sposobnost hemoglobina da prenosi kiseonik pa mogu nastupiti zdravstveni problemi. Upravo zbog toga, kada iz vazduha udišemo veću količinu ugljen-monoksida, dolazi do glavobolje i povraćanja a nekada dodje i do gubljenja svesti. Pušači su posebno osetljiva grupa jer su dodatno izloženi štetnim gasovima.
Bolesti usled poremećenog hemoglobina
Smanjenje nivoa hemoglobina u krvi, direktno smanjuje kapacitet krvi da prenosi kiseonik i dovodi do anemije. Uzrok ovog poremećaja je uglavnom nedostatak gvožđa . Druge anemije su srpasta anemija koja je prisutna na afričkom kontinentu.
Zanimljivo je da , kada crvena krvna zrnca dođu do kraja svog života što je oko 4 meseca, ona se zajedno sa hemoglobinom koji sadrže, razgrađuju u jetri, a gvožđe se reciklira.
Medjutim, ako se desi suprotna situacija a to je povišen hemoglobin, to ne znači da je i broj eritrocita povećan. Svaka ćelija u telu inače nema jednaku količinu hemoglobina a moguće je čak i stanje kada je povišen nivoa hemoglobina a broj crvenih krvnih zrnaca je ispod normalnih vrednosti.
Zašto je povećan nivo hemogolobina
Hemoglobin u krvi kako kod dece tako i kod odraslih ljudi, može biti povećan da bi se nadoknadio nizak nivo kiseonika u krvi na primer usled slabe funkcije srca ili pluća. Može biti uvećan i zbog jače produkcije eritropoetina iz bubrega a koji pojačava proizvodnju crvenih krvnih zrnaca.Hemoglobin može imati više vrednosti i ako se uzimaju lekovi koji stimulišu proizvodnju crvenih krvnih zrnaca, zatim u slučaju da postoje neke disfunkcije koštane srži. Takodje, pri većim nadmorskim visinama,povećava se broj crvenih krvnih zrnaca, kao posledica smanjene koncentracije kiseonika u vazduhu.
Bolesti i stanja koja su uzrok povećanja hemoglobina u krvi:
– Srčane bolesti
– Dehidriranost
– Tumor na jetri i bubrezima
– Emfizem
– Doping u sportu
– Otkazivanje srca.
– Neke bolesti pluća.
Hemoglobin je u uskoj vezi sa bilirubinima jer oko 80 % bilirubina nastaje razgradnjom hemoglobina iz eritrocita. Normalne vrednosti u krvi su 3-30 mikromola/L. Čak i mali porast bilirubina je simptom da je promenjena funcija jetre. Uzroci takodje mogu biti i lečenje tetraciklinima i antiinflamatornim lekovima, kamen u žuči, virusne upale, hepatitis tipa A, B i C.
Retko biti povišen zbog nekih abnormalnosti enzimskog sistema u organizmu, kao i kao posledica dugotrajnog gladovanja ili nedovoljnog unosa hranljivih materija.
Snižene vrednosti bilirubina nemaju veći dijagnostički značaj.
Lečenje
Policitemija rubra vera je bolest koja se karakteriše izraženim crvenilom kože i sluzokože, koja je vidljiva. Slezina je uvećana, a i broj eritrocita i koncentracija hemoglobina i trombocita.
Ova bolest ima odlike maligne bolesti, ali ima mišljenja da je uzročnik virus. Definitivno objašnjenje i detalji uzroka još nisu na raspolaganju.
Kod obolelog, jako uvećanje broja i mase eritrocita u krvi, povećava se i gustina krvi. Simptomi koji ukazuju na ovu bolest mogu biti glavobolja, osećaj slabosti i malaksalosti, brzo umaranje… Nekada oboleli pate od zujanja u ušima i oslabljenog sluha. Vidljiva je izraženo rumena boja u licu.
Terapija
Lečenje se prepušta lekarima i kod početka bolesti primenjuju se venepunkcije, odnosno ispuštanje odredjene količine krvi sedmično, a nakon prve terašije, sve manje količine krvi na sve redji vremenski period (2 do 3 meseca)
U terapiji se nekada koriste citostatici ili radioktivni fosfor.
Napomena-tekst je informativnog karaktera i ne zamenjuje stručno mišljenje.