Najbolji čajevi za smirenje živaca i uklanjanje nervne napetosti

Prirodni čajevi za smirenje živaca i uklanjanje nervne napetosti

Osim lekova za smirenje, možda biste mogli da pokušate sebi da pomognete na prirodan način, kada osetite da Vas muči nervoza, nesanica, nervna napetost, anksioznost ili depresija. Čajevi za smirenje su preporučljiva alternativa lekovima koji obično izazivaju zavisnost.

Najbolji izbor za smirenje živaca, opuštanje i bolje spavanje su lekovite biljke kao što su matičnjak, valerijana, lavanda, kantarion i majčina dušica.

Ovo lekovito bilje u vidu čajeva može pomoći i u otklanjanju nervoza i strahova, ublažavanju stresa, kod nepravilnog rad srca, glavobolje…

cajevi za smirenje

Matičnjak sadrži etarsko ulje poznato po dejstvu u smirivanju napetih nerava. Matičnjak se koristi u vidu čaja, sam ili u mešavinama sa drugim lekovitim biljem. Napravite čaj tako što ćete kašiku listova matičnjaka staviti u posudu sa dva dl ključale vode. Kada odstoji oko 20 minuta, procedite i čaj zasladite po želji medom. Pijte svakog dana, pre spavanja po jednu šolju. Matičnjak ima miris koji podseća na limun ali zna da uspava i omami.

Napravite sami mešavinu čaja za smirenje od matičnjaka, valerijane, kamilice i nane ujednakim količinama. Tri kašike ovog čaja prelijte sa 5 dl ključale vode i neka odstoji 2 sata. Nakon toga procedite, zasladite medom i pijte dva puta na dan.

Majčina dušica je u sastavu mnogih lekova i preparata upravo zbog blagotvornog dejstva na nervni sistem. Ublažava napetost, i poboljšava kvalitet sna. Ova biljka u svom sastavu ima tanine i etarsko ulje.

Čaj od majčine dušice pravi se uobičajeno – kašiku čaja stavite u dva dl. Ključale vode i kada odstoji dvadesetak minuta procedite i zasladite samalo meda. Poželjno je da ser uvek pije sveže pripremljen čaj.

Majčina dušica dobraje i za opuštajuću kupku. U vrećicu koju ste napravili od gaze, stavite sušene cvetove i listove majčine dušice. Pustite mlaz tople vode preko vrećice i tako napunite kadu. Legnite u kadu i opustite se u blagotvornoj kupki pre spavanja.Kantarion je lekovita biljka od koje se proizvode razne tinkture, ulja, ekstrakti i čajevi. Ovi prirodni preparati smanjuju depresiju, nesanicu i strahove. Kantarion ne stvara zavisnost a sadrži jako važne supstance kao što su tanin, hipericin, smola, antocijan, etarska ulja i azulen.

Čaj od kantariona najbolje je piti ujutru pre doručka i uveče pre spavanja. Čaj se pije lagano, a pravi se od jedne kašike suvih cvetova kantariona koju ćete preliti šoljom ključale vode. Čja treba da odstoji svega 5 minuta. Kantarion se ipak ne sme se piti u većim dozama jer ima uticaj na lekove kojima može smanjiti dejstvo.

Lavanda je dugo poznata po svom lekovitom svojstvu jer ima jako umirujuće dejstvo. Čaj od lavande preporučljiv je pri lečenju oboljenja nervnog sistema. Dve kašike suvih cvetova lavande prelijte jednim litrom vrele vode i ostavite da odstoji svega tri minuta. Ako Vam prija miris lavande, nabavite etarsko ulje lavande koje će isparavati u prostoriji gde boravite i tako delovati umirujuće.

Valerijana se stotinama godina koristi za smanjenje nervnih tegoba, a čaj se može praviti samo od valerijane ili u kombinaciji sa drugim lekovitim biljem. Koriste se čaj i tinktura od valerijane. Ako je potrebno da zadržite koncentraciju a da pritom smanjite nervozu, nemojte da preterate sa valerijanom i nije poželjno da preparate od ove biljke uzimate 2 sata pre vožnje ili pre upravljanja odredjenim mašinama. Valerijana je takodje preporučljiv biljni lek za bolne menstruacije i valunge kod žena u menopauzi. Valerijanu sadrže brojni lekovi za smirenje u vidu tableta ili kapsula.

caj-za-smirenje

Kako da napravite tinkturu? Iseckajte oko 20 g korena valerijane i prelijte ga sa decilitrom sedmoprocentnog alkohola koje možete nabaviti u apotekama. Sipajte ovu mešavinu u staklenu flašu i dobro zatvorite. Kada prodje 15 dana, promućkajte a zatim procedite. Ovu tinkturu koristite tako što ćete na kocku šećera staviti oko 20 kapi tinkture i to pojedite pre odlaska na spavanje. Tinkturu čuvajte na tamnom mestu a rok trajanja joj je tri sedmice.

Glog je poznati tradicionalan lek za srce i visok pritisak jer smanjuje aritmiju i lupanje srca.

Lipa – čaj od lipe je odlično blago opuštajuće sredstvo za miran san i protiv nesanice.

Kamilica je lekovita biljka koje opušta celo telo i sva tkiva. Jače doze čaja ovog čaja pomažu kod stomačnih grčeva i nesanice. Kamilica je čest sastojak u mešavinama čajeva za smirenje.

Origano – iako je začin on je kao čaj odlično sredstvo za nesanicu i napetost i stres. Ime da uspava ako se uzima u jačim dozama, dok u manjim dozama deluje stimulativno.

Verem trava ili divlji bosiljak deluje na anaksioznost i depresiju. Rasteruje mračne misli i podstiče optimizam.

Žalfija je mediteranska biljka sa jakim dejstvom po pitanju smirivanja lupanja srca, grčeva creva ali i kod visoke temperature. Ne sme se koristiti u velikim dozama. Čaj od žalfije se kuva u vodi oko 20 minuta. Morate se konsultovati sa lekarom ako želite da koristite čaj od žalfije jer može da ošteti funkcije jetre.

Zova je biljka koja generalno smiruje i opušta, ali i podstiče znojenje. Blaga i bezbedna biljka dužom i redovnom upotrebom u vidu čaja , smiruje mišićne grčeve i nervozu srca. Protim je odlična za pluća.

Hmelj – uspavljuje i opušta pa se zato nalazi u mnogim prepratima protiv nesanice.

Jagorčevina je biljka koja , osim što je odlično sredstvo kod iskašljavanja i grčeva pluća može i da smiri ali uz obavezno konsultovanje salekarina.

Paprena nana ili divlja menta u većim dozama i u jačoj koncentraciji može da uspava i blago omami. Opušta mišiće.

Napomena – za mnoge lekovite biljke koje biste koristili za smirenje važi pravilo da ih treba upotrebljavati nakon savetovanja kod lekara jer neke od njih mogu imati potpuno drugačije dejstvo ako se koriste u kombinaciji sa lekovima koje možda uzimate.

Photo source: Pixabay, Unsplash, Pexels

Similar Posts