Lovorov list za kašalj i lošu probavu
Lovor, latinski naziv (Laurus nobilis) osim kao začin u mnogim svetskim kuhinjama, od davnina se koristi kao lek i pomoć u lečenju nekih bolesti. Kolika važnost je pridavana ovoj biljci, pokazuje to što su grančice lovora, još u antičko doba bile znak najveće časti i slave, pa je tako venac od lovora ukrašavao glave pobednika olimpijada.
Proroci u Delfima su neretko žvakali list lovora, palili ga i udisali njegov dim koristeći ga za “predvidjanje budućnosti”. Takodje, verujući u njegova lekovita svojstva, ljudi su se krili u lovorovim šumama za vreme velikih zaraza i epidemija.
Danas su najpoznatije vrste lovora – mediteranski, i kalifornijski lovor.
Upotreba lovora u ishrani
Lovor daje prijatnu aromu supama, varivima, marinadama, paštetama, sosovima, salatama, divljači, ribi… Lovorov list i maslinovo ulje nezamenjva su kombinacija u mediteranskoj kuhinji.
Karakterističan miris lovora potiče od eteričnog ulja koje sadrži 50 odsto cineola. Lovorovog list je bogat mineralima i vitaminima kao što su gvožđe, mangan, kalcijum, kalijum, magnezijum, vitamin C, vitamin A…
Lekovito dejstvo lovora
Lovorov list pomaže varenje hrane, dobar je kao diuretik i protiv nadimanja, a ulje iz plodova lovora koristi se za obolelu kožu, osipe, bolne mišiće i pospešuje cirkulaciju.
Plod lovora ima oko 30 odsto masnog i tri posto eteričnog ulja, šećere i skrob, dok je list rezervoar tanina.
Lovorov list se koristi protiv gihta, za izbacivanje soli, bronhitis, odličan je prirodni lek za kašalj…
U kozmetici se koristi protiv peruti, za kosu, kožu, ublažava akne i bubuljice. Posebno je dobar za masnu kosu, i kosu koja sporo raste.
Takodje, miris lovorovog lista rasteruje insekte, pa se i upotrebjava kao sredstvo protiv moljaca, paukova i ostalih insekata.
Lovorov list u hrani podstiče dobro raspoloženje, i smanjuje rizik od kardiovaskularnih bolesti.
Efikasno je sredstvo za jačanje imuniteta kada je u vidu ulja, a posebno je proporučjiv osobama koje su često uzložene stresu. Ima snažno dejstvo kod jakih bolova zbog grčenja mišića.
Korišćenje lovorovog lista u trudnoći bi moglo da predstavlja problem, pa se ne preporučuje njegova primena. Lovorovo ulje bi u trudnoći takodje trebalo izbegavati.
U svakom slučaju, obavezno je konsultovanje sa lekarom.
Lovorov list protiv kašlja
Zai bronhitis ili kašalj, preporučuje se čaj od lovorovog lista.
Priprema – Deset lista lovora, prelijte sa pola litra ključale vode. Kada odstoji desetak minuta, zasladite po želji šećerom. Procedite i pijte čaj dva do tri puta na dan dok vam ne bude bolje. Ovaj čaj podstiče cirkulaciju, odličan je za prevenciju gripa, ublažava glavobolju i smiruje bolne vene.
Čaj od lovora možete da zasladite i medom, a možete mu dodati i malo limunovog soka.
Čaj se koristi i u lečenju dijabetesa, kao i za odstranjivanje soli iz zglobova. Pošto sadrži eugenol, supstancu koja ima protivupalno dejstvo i snažan je antioksidans, preporučuju se obloge od tkanine, prethodno potopljene u vodu u kojoj ste prokuvali kratko lovorov list. Ovakav oblog pomoći će kod prehlada, gripa, kašlja i bronhitisa.
Ako ispirate kosu vodom u kojoj ste pustili da odstoji lovorov list, smanjićete problem sa peruti.
Ulje od lovora
Ulje od ploda lovora, podstiče cirkulaciju krvi i limfe. Utrljavanje svega nekoliko kapi ulja na limfne žlezde trenutno omogućava osećaj olakšanja. Takodje je izvrsna prevencija za grip i virusne infekcije.
Lovorovo ulje je delotvorno i kod glavobolje, naročito kod migrene. Zato što ima snažno analgetsko dejstvo, eterično ulje lovora upotrebljava se i protiv jakih bolova nastalih zbog mišićnog spazma, odnosno grča. Delotvorno je i kod reumatskih bolova, a preporučuje se i kod problema s bolnim i proširenim venama.
Lovorovo ulje koristi se za lečenje bolova u ušima, modrica, istegnuća. Odličan efekat postiže kod lečenja težih gljivičnih oboljenja. U kozmetici se ovo ulje često dodaje kremama za masnu kožu i šamponima za masnu kosu.
Probleme sa disanjem, ublažićete inhalacijom male količine lovorovog ulja, smanjićete kašalj i podstaći izbacivanje šlajma.