Šta je Ustav
Šta znači reč ustav?
Definicija za značenje reči ustav
Osnovni zakon ili Ustav predstavlja najvisi pravni akt jedne drzave. Njime se uredjuju najpre sama drzava I drzavni organi, kao I njihova ovlascenja, slobode I prava gradjana I drugi, najbitniji odnosi u jednoj drzavi.
Prema obliku u kome se donosi, Ustav moze biti: pisani I obicajni, odnosno nepisani. A prema donosiocu Ustava, postoje: oktroisani Ustav, ustavni pakt I Ustav koji je nastao kao rezultat suverenosti naroda.
Iako ideja o Ustavu jedne drzave datira jos iz antickih vremena, prvi ustav u modernom smislu reci je Ustav Sjedinjenih Americkih Drzava iz 1787. godine. Taj Ustav je I danas na snazi. Danas sve zemlje imaju pisane ustave. Izuzetak je Velika Britanija.
Ustavotvorna vlast je ona koja donosi I menja Ustav. Njen nosilac je u vecini slucajeva Parlament jedne drzave. Ali postoji I mogucnost raspisivanja referenduma, na kome narod daje konacnu odluku.
Ono sto postoji u svakoj drzavi je ustavnost I zakonitost. Ustavnost znaci da u drzavi postoje odredjena drustvena I pravno regulisana pravila, koja su utvrdjena Ustavom. A zakonitost podrazumeva da svi postupaju na osnovu zakona I da svi pravni akti moraju biti u skladu sa zakonom.