Najlepši hramovi na svetu

Hram je izuzetno bitan, posebno u istocnjackim religijama, poput: budizma, hinduizma I taoizma. Vernici koji pripadaju ovim religijama ih obozavaju. Zato su njihovi hramovi prava arhitektonska remek dela, pa njihovi posetioci ne ostaju ravnodusni pred neverovatnom lepotom I kreativnoscu.

Iako postoje na stotine hramova izuzetne lepote u svetu, mi smo izdvojili 10 najlepsih.

1. Manastir Tigrovo gnezdo (Tiger`s Nest Monastery)

Ovaj neobicni hram je najveci I najvazniji u Kraljevini Butan. Smesten je na strmim obroncima Himalaja, na visini od oko 3 000 metara  I predstavlja remek delo budisticke umetnosti.

Prema legendi, nastao je tako sto je Drugi Buda, Guru Rinpoce, dosao na ovu liticu jasuci na ledjima tigrice, a zatim meditirao u pecini koja I danas postoji unutar zidina manastira.

Manastir je sagradjen 1692. gGodine, a njegov lokalni naziv je “Taktshang Goemba”.

Manastirski kompleks obuhvata: glavni hram, 3 manje zgrade, pomocno stambeno skloniste, osam pecina I kameni trem. Cetiri pecine su dostupne za posetioce, a ostale cetiri su izuzete iz turisticke ponude, jer se nalaze na nepristupacni mestima.

Ne tako davno, tacnije 19. aprila 1998. godine izbio je veliki pozar, zbog neispravnih elektricnih instalacija. Tada su unistene neke od najvecih vrednosti glavnog hrama. Zahvaljujuci Vladi drzave Butan, manastir je obnovljen I renoviran, a za turiste je ponovo otvoren tek 2005. godine.

2. Vat Pinzira Kun (Wat Rong Khun)

Neobican budisticki hram smesten na Tajlandu… Dizajnirao ga je cuveni tajlandski umetnik Chalermchai Kositpipat. A inspiraciju je pronasao u spanskoj crkvi Sveta porodica (spanski Sagrada Familia).

Hram je jos uvek u izgradnji I pretpostavlja se da ce biti potrebno 90 godina da se zavrsi.

Za razliku od drugih budistickih hramova, ovaj hram odlikuje izrazito savremen stil gradnje: beo je, sa kitnjastim, pozlacenim delovima u mozaiku I ogledalima koji hramu daju magicni sjaj.

3. Prambanan

Hinduisticki hram na ostrvu Java, udaljen oko 18 kilometara od Dzakarte u Indoneziji.

Datira iz 850. godine. Ubrzo posto je zavrsena gradnja, hram je napusten. Sa obnovom citavog kompleksa zapoceto je 1918.gGodine I do danas hram nije u potpunosti obnovljen. Godine 1953. je obnovljena glavna zgrada hrama. Zapravo, najveci problem je bio pronalazenje I precizno smestanje gradjevinskog materijala na prvobitno mesto.

Godine 1991. hram Prambanan je uvrsten na listu UNESK-a, kao svetska bastina Azije.

Kompleks se sastoji od 8 glavnih hramova I preko 250 manjih, pojedinacnih hramova koji okruzuju glavne. Tri najveca hrama su posvecena bogovima: Sivi, Visni I Brahmi.

Godine 2006., posle razornog zemljotresa, kompleks hrama Prambanana je pretrpeo velika ostecenja. Posle toga je nekoliko nedelja bio zatvroren zbog tacne procene stete, a iz sigurnosnih razloga je za posetioce I danas zatvorena neposredna okolina glavnih hramova.

4. Pagoda Švegadon (Shwedagon Pagoda)

Drugi naziv je “Zlatni hram”… Obicno se misli da je gradjevina obojena zlatnom bojom, medjutim rec je pravom zlatu. Naime, u 15. veku je kraljica Mon poklonila hramu zlata onoliko koliko je ona bila teska. Tu tradiciju narod postuje I danas, pa svaki posetilac hrama donosi paketice ili pakete (u zavisnosti od materijalnih mogucnosti) zlatnih listica, koji se stavljaju na zidove hrama. Uz svo to zlato, kupola hrama je prekrivena sa 5 000 dijamanta I 2 000 rubina, a na samom vrhu kupole se nalazi dijamant od 76 karata.

Ne zna se tacno kada je sagradjen “Zlatni hram”, ali se pretpostavlja da je to bilo u period izmedju 6. I 10. veka, mada je prema legendi hram sagradjen 2500. godine.

Legenda dalje kaze da je Buda sreo dva brata I dao im 8 vlasi svoje kose. Potom su braca, uz pomoc kralja pronasla brdo gde su se nalazile relikvije prethodnih Buda, pa su zeleli da posvete I vlasi kose koje su dobili. Tada se dogodilo pravo cudo: svo drvece je procvetalo, iako nije bila sezona cvetanja. Nalazi se u Saveznoj republici Mjanmar, u gradu Jangonu.

5. Hram Neba (Temple of Heaven)

Smesten u Pekingu, glavnom gradu Kine, ovaj hram datira iz 14. veka.

zasluzan za njegovu izgradnju je car po imenu Iongle, iz dinastije Ming. Prvobitna namena mu je bila da bude licni carev hram, gde se on molio bogovima za dobru I uspesnu zetvu, kao I da iskupi grehe svog naroda.

Ovaj taoisticki hram ima izuzetno zanimljivu arhitekturu. Naime, sve sto u hramu simbolizuje Raj je u obliku kruga, a sve sto predstavlja Zemlju je kvadratnog oblika.

6. Hram Chion-in (Chion-in Iemple)

Ovaj hram je izgradjen u cast osnivaca Jodo budizma, svestenika Honena, koji je na ovom mestu postio do smrti. Nalazi se u Japanu.

Kompleks je imao cak 21 objekat, ali ih je usled zemljotresa I pozara danas manje. Najstarija ocuvana zgrada datira iz 17. veka, iako je utvrdjeno da je hram izgradjen pocetkom 13. veka.

Da bi posetioci stigli do ovog hrama, prvo moraju proci kroz dvospratnu “San-mon” kapiju, koja je I najveca kapija u Japanu.

Zvono hrama je, takodje rekorder po tezini. Potrebno je cak 17 monaha da zvone tokom novogodisnjih proslava, kako bi pokrenuli zvono tesko 74 tone.

Jos jedna zanimljivost se vezuje za ovaj hram. Naime, na spratu za pevace, nazvanom “uguisu-bari” ili “slavujev sprat” drvene daske na podu su specijalno dizajnirane. One skripe prilikom svakog koraka I na taj nacin upozoravaju monahe na uljeza.

7. Hram Borobudur

Duboko u dzunglama Jave, u 19. veku su holandski okupatori Indonezije otkrili nesto izuzetno zanimljivo, kompleks Borobudur.

Rec je  gigantskoj konstrukciji, koja je izgradjena od cak 2 miliona kubnih metara kamenja. U kompleks je ugradjeno cak 2700 kamenih blokova, a pronadjeno je I 504 Budine statue.

Do danas sa sigurnoscu nije utvrdjeno kada I zbog cega je izgradjen hram, kao ni zbog cega je bio potpuno napusten stotinama godina.

Ipak, neki naucnici veruju da je Borobudur zapravo gigantski udzbenik budizma I njegovi reljefi “pricaju”pricu o Budinom zivotu I principima Njegovog ucenja. Za “citanje” posetilac mora da pronadje svoj put kroz devet platformi I da predje put od preko 2 kilometra.

8. Zlatni hram (Golden Temple)

“Harmandir Sahib”u znacenju “Prebivaliste Boga”ili jednostavno Zlatni hram je najvece svetiliste sikizma. Smesten u Pendzabu, u Indiji ovaj hram za Sike predstavlja simbol beskonacne slobode I duhovne nezavisnosti.

Veruje se da je na jezero koje se nalazi uz hram dolazio Buda da meditira, jer je bilo izuzetno mirno. Hiljadama godina kasnije na isto jezero je dolazio I osnivac sikizma, guru Nanak. A izgradnja hrama je zapoceta kada je Cetvrti guru sikizma povecao jezero, negde oko 1500. godine.

Sam hram je ukrasen mermernim skulpturama, pozlacen I prekriven dragim kamenjem.

9. Hram Srirangam ( Vishnu Temple of Srirangam)

Smesten u indijskom gradu Tiruchirapalli ovaj hram je najveci hinduisticki hram na svetu koji je u funkciji. Najveci hinduisticki hram je Ankor Vat, ali trenutno ne funkcionise kao hram. Srirangam je posvecen jednom od tri hinduistickih bogova, Visnuu.

Prema legendi, nekada davno je jedan mudrac seo da odmori I spustio je statuu Visnua oslonjenog na veliku zmiju. Kada je bio spreman da nastavi put, mudrac je otkrio da statua ne moze da se pomeri, pa je mali hram izgradjen preko statue. Tokom vekova, komleks je rastao I novije, vece gradjevine su zidane preko starijih, manjih.

Celokupan kompleks hrama je izuzetno veliki. Prostire se na povrsini od preko 150 hektara. Ima sedam koncentricnih krugova.

Kucista unutar kucista su odvojena zidovima, a svaki sledeci je visi od prethodnog. Uz to, u najvise unutrasnje kuciste mogu da udju samo Indusi, dok je ostalima ulazak zabranjen.

Posebnost ovog hrama se ogleda I u ulazima ispod sarenih piramida. Ukupno ih ima 21 i nazivaju se “gopurame”. Najveci je visok oko 200 metara.

10. Hram Ankor Vat ( Angkor Wat, Angkor Thom and Bayon)

Iako je na poslednjem mestu nase liste, to uopste ne znaci da je najmanje zanimljiv. Naprotiv…Ovaj hram je bio inspiracija za puno romana I snimanja holivudskih akcionih filmova.

Nalazi se u Kambodzi. Izgradjen je pocetkom 12. veka I bio je prvi Hindu hram, posvecen bogu Visnuu. Kada je poceo da se siri budizam na tlu Azije, u 14-15. veku, postao je budisticki hram.

U Zapadnom svetu hram postaje poznat u 16. veku zaslugom jednog portugalskog monaha. On ga je opisao kao hram “tako izuzetne konstrukcije da nije moguce opisati je olovkom, posebno jer ne postoji slican objekat na svetu. On ima kule I dekoracije I sve detalje koje ljudski genije moze zamisliti.” A, njegove reci vaze I danas.

U blizini Ankor Vata se nalaze jos dva hrama, koja bi svakako trebalo videti: Ankor Tom I Bajon, koji su u stara vremena bili drevna prestonica Kmerskog carstva.

Photo source: Pixabay, Unsplash, Pexels

Similar Posts