Dijeta sa kefirom
U jednu od veoma popularnih dijeta sa kojom se za tri dana skida do 3 kilograma, jeste dijeta sa kefirom. Postoji nekoliko dijeta sa ovim sjajnim i zdravim napitkom i sve se baziraju na uvećanom unosu domaćeg kefira.
Kefir voćna dijeta
Ova dijeta je odlična za detoksikaciju organizma, pri meču se pije do 2 litre kefira (bolji efekat ima ako ga sami pravite) i jede se samo voće i povrće. Količina namirnica nije ograničena, jede se onoliko koliko je potrebno da se zadovolji glad. Povrće može biti i lako termički obrađeno.
Kefir voćna dijeta drži se samo tri dana i za to vreme gubite 3 kilograma.
Kefir dijeta
Ako vam je kefir voćna dijeta suviše jednolična, možete probati sa ovom, koja se takođe drži samo tri dana.
Doručak:
1 jaje + 1 tost sa 1 kašičicom putera+ čaj zaslađen sa malo meda ili
Palenta sa kiselim mlekom ili
Kajgana od 2 jajeta + 1 sveži krastavac + kafa sa malo mleka.
Užina 1:
3 dl kefira (domaćeg)
Ručak:
Čorba od pečuraka, paprikaš i kupus salata ili
Belo pileće meso (kuvano) + kuvana šagragepa + pileća salata + 1 kriška hleba + salata
Užina 2:
3 dl domaćeg kefira
Večera:
1 veliki pečeni krompir + čaj sa medom ili
150 grama grilovane ribe + zelena salata + čaj
Ako držite ovu dijetu tri dana, možete skinuti 3 kilograma. Ne preporučuje se duže držanje dijete, zato što je dosta restriktivna.
Koje su prednosti upotrebe kefira?
Kefir je izuzetno zdrava namirnica koji nam čisti organizam od toksina i jača imunitet. Kefir dovodi krvni pritisak i holesterol u ravnotežu i uspostavlja normalni rad creva. Deluje umirujuće na nervni sistem, ima pozitivno dejstvo na cirkulaciju, poboljšava tonus kože kao i kvalitet noktiju i kose.
Zašto je dijeta sa kefirom zdrava?
Zato što kefir sadrži puno vitamina i minerala a ima nizak nivo ugljenih hidrata.
Zašto je kefir koristan?
Osim onoga što smo već naveli, kefir deluje i kao prirodni antibiotik, jako je sredstvo protiv alergija, leči nadutost i zatvor, blagotvoran je za naša creva pa je dobro da ga piju osobe koje imaju čir na želucu, snižava šećer u krvi i visok krvni pritisak. Takođe pomaže kod nesanice, dovodi metabolizam u ravnotežu, leči depresiju i nesanicu.
Kako napraviti domaći kefir?
Da bi napravili kefir, potrebno je da nabavite kefirna zrnca, koja se još zovu tibetanska gljiva, koja su bela i liče na malecke cvetove karfiola. Oni se stalno množe i udvostručuju pa kada odvojite onoliko koliko vam je potrebno za pravljenje kefira, višak zrnaca možete pokloniti ili ih možete izblendirati i staviti u voćni sladoled.
Recept za kefir:
Da bi napravili jedan litar kefira uzmite dve velike kašike opranih zrnaca i prelijte sa 500 ml nekuvanog mleka. Ostaviti u nekoj staklenoj posudi (može bokal) 24 sata dok se ne zgusne i ne postane gelasto, pa promućkati i procediti mleko kroz cediljku od plastike.
Ovako proceđeno mleko je gotov kefir. Kefirna zrna koja su vam ostala u cediljci operite čistom vodom i ponovo prelijte sa mlekom. Čuvati prekriveno na sobnoj temperaturi. Ovaj proces ponavljajte svadi dan i za deset dana količina kefirnih zrnaca biće vam udvostručena, pa ćete tako moći da pravite i veće količine kefira.