Kako negovati kosu u zimskom periodu
Kosa je, kada je negovana i lepa, najleši ukras žene, ali da bi bila takva, potrebna joj je zdrava i pravilna nega. Posebnu negu ženska kosa zahteva u zimskom periodu, zato što hladno vreme ima veliki uticaj na kvalitet kose. Čak i najzdravija i najkvalitetnija kosa može brzo postati beživotna ako se izloži uticaju oštrih vremenskih prilika, ali vlagu joj dodatno izvlače centralno grejanje i klima uređaji.
Nekoliko saveta pomoći će vam da tokom zime očuvate kosu i zadržite joj sjaj.
Pravilna nega kose
Da bi kosa ostala njegovana i tokom zimskih dana neophodno je:
- pre svega – redovno pranje hidrantnim šamponom sa lipidima (osim u slučajevima kada je kosa oštećena)
- korišćenje odgovarajućeg regeneratora
- obavezno stavljanje odgovarajućeg pakovanja jednom nedeljno
- na svakih 10 – 15 dana potrebno je oprati kosu šamponom čistačem.
Šta treba da izbegavate?
Upotreba jakih gelova i sprejeva na bazi alkohola dodatno utiču da vaša kosa izgubi vlažnost, pa je bolje da, ako baš morate, koristite penu.
Unutrašnja ishrana
Da bi imali lepu kosu, potrebno je da povedete računa o pravilnoj ishrani, pre svega da bude bogata proteinima i vitaminima. Zato, zimi više jedite crveno meso, ribu, jaja i žitarice, a takođe, možete je dopuniti sa kapsulama za žene koje u sebi sadrže sve minerale i vitamine koji su namenjeni kvalitetu kose. Nemojte da zaboravite na unos vode, jer ona je važna za lepotu kose isto kao i za lep izgled vaše kože.
Maske za zdravu kosu
Maska za kosu je obavezna ako želite da imate negovanu kosu, i možete uvek napraviti neku i kod kuće: izmešajte 3 supene kašike maslinovog ulja, 3 kašike balzama za kosu, 1 žumance i 1 kafenu kašiku meda, pa sve dobro sjedinite. Nanesite je na vlažnu kosu, preko stavite najlon kesu a onda grejte kosu sa fenom. Ostavite je tako na glavi pola sata, a zatim isperite.
Obavezna hidratacija kose
Pravilnom hidratacijom počinje i pravilna nega kose. Da bi vaša kosa dobila potrebnu vlagu, prilikom pranja kose uradite sledeće: operite kosu šamponom, prosušite je peškirom, nanesite regenerator. Uzmite drugi peškir i zagrejte ga, umotajte kosu i držite peškir na glavi dok se ne rashladi, a zatim kosu isperite mlakom vodom.
Kokosos ulje takođe kosi pomaže da ne izgubi vlagu, naročito tankoj, a popravlja i oštećenja kose. Sipajte malu količinu kokosov ulja na dlan pa ga utrljajte na krajeve kose. Ostavite tako da deluje 15 minuta, pa tek tada raščešljajte.
Kada ispirate kosu, koristite toplu vodu, a ne vrelu.
Nega farbane i kovrdžave kose
Ovakvoj kosi potrebni su preparati koji imaju u sebi lipide, ali ako ste posvetljivali kosu sa blanšom ili je ravnali sa presom, ne smete koristiti lipide, već potražite specijalizovane preparate za negu oštećene kose.
U šampone koje koristite, ubacite neko ulje (ja koristim ricinusovo, zato što ujedno podstiče i rast kose) maslinovo, kokosovo, a dodajte ih i u regenerator. Kosa će vam nakon pranja biti zaista meka i sjajna.
Naelektrisana kosa
Zimi kosa ume često da bude „naelektrisana“ pa zbog toga nikako nemojte da nosite kape od sintetike, jer sintetika povećava elektricitet kada dođe u dodir sa kosom. Obavezno koristite četku od prirodne dlake, čistite je redovno i perite.
Nošenje kape zimi je obavezno
Iako ne volite da nosite kape, zimi obavezno pokrijte glavu, makar kapuljačom ili šalom, a ako nosite kapu, dobre su one koje imaju satensku ili svilenu postavu, zato što vam onda nosa neće biti slepljena i neće se mastiti. Donje delove kose sakrijte ispod kaputa ili jakne, a dobro je da je upletete u laganu pletenicu da biste je dodatno zaštititili.
Održavajte vlažnost vazduha u prostoriji u kojoj boravite
Zimi je zbog grejanja vazduh veoma suv, pa zato ne zaboravite da na radijator ili TA peć stavite šerpicu sa vodom i tu vodu češće menjajte.
SAVET PLUS: koristite četku od prirodne dlake i češće njome četkajte kosu, zato što se tako raspoređuje sebum koji koža glave luči prirodno.