10 najmanjih država na svetu

Najmanje države na svetu

Da li ste posetili bas sve delove svoje zemlje? Verovatno niste.

Ali… ako zivite u jednoj od najmanjih zemalja na svetu, sigurno jeste. U nekima od njih, cak mozete obici celu zemlju u pauzi izmedju dorucka i rucka.

Pa, da vidimo koje su to zemlje.

Drzava Vatikan

Smatra se najmanjom, nezavisnom drzavom na svetu. I po povrsini i po broju stanovnika. Zauzima povrsinu od 44 hektara. Osnovana je 1929. godine i na njenom celu se nalazi episkop Rima, poznat kao papa. Pod teritorijom Vatikana se podrazumeva: bazilika Svetog Petra, Sikstinska kapela, Apostolska palata, jos nekoliko zgarad i muzeja u Rimu. Uz ove svetski poznate gradjevine, teritorija Vatikana obuhvata i cuvene Vatikanske baste. Rec je o srednjevekovnim bastama, koje zauzimaju povrsinu od 23 hektara.Broj stanovnika ove drzave je oko 900, koji zive unutar zidina drzave. Dok ostalih oko 3000 stanovnika, zapravo stranih radnika, zivi van zidina.

Knezevina Monako


Druga najmanja drzava na svetu. Povrsine nesto manje od 2 kvadratna kilometra. Takodje, na drugom je mestu po velicini medju monarhijama sveta. Smesten je na Azurnoj obali i granici se sa Francuskom. Zapravo, Knezevina Monako je turisticki centar Azurne obale.

Monako je ustavna monarhija, a na njenom celu trenutno je princ Albert II. Broj stanovnika je oko 30 000, cime se Knezevina Monako smatra najgusce naseljenom drzavom. Glavna industrijska grana je turizam, a glavni izvor prihoda su brojne kockarnice. U Monako se doseljava veliki broj ljudi iz drugih zemalja, jer gradjani Monaka ne placaju poreze.

Republika Nauru

Ostrvska drzava smestena nedaleko od Ekvatora, u Tihom okeanu. Iako je treca na listi najmanjih drzava sveta, Republika Nauru je najmanja ostrvska drzava na svetu. Zauzima povrsinu od 8.1 kvadratnih kilometara. Jos jedna specificnost je vezana za nju: jedina drzava na svetu bez glavnog grada. U proslosti su vladali narodi mikronezijskog i polinezijskog porekla, da bi ih u 19. veku kolonizovala Nemacka. Nakon Prvog svetskog rata je bila pod upravom Australije, Novog Zelanda i Ujedinjenog kraljevstva. Republika Nauru je stekla nezavisnost 1968. godine. .Prvi Evropljanin koji je krocio na tle ostrva bio je engleski lovac na kitove, Dzon Fearn, 1798. godine. Nazvao ga je: “Prijatno ostrvo” (“Pleasant Island”). Danas ostrvo broji oko 13 000 stanovnika, od kojih su njih oko 60% Naruanci, a ostalih oko 40% cine: stanovnici drugih pacifickih ostrva (Kiribati, Filipini, Tuvalu), Kinezi i Evropljani. Stanovnici ove republike imaju nizak zivotni vek ( u proseku 60 godina), zato sto veliki broj njih ima prekomernu telesnu tezinu i boluj od dijabetesa.

Drzava Tuvalu

Jos jedna ostrvska drzava u Tihom okeanu, sa ukupnom povrsinom od 26 kvadratnih kilometara. Pre je bila poznata pod nazivom Ostrva Elis. Otkrivena je 1568. godine. Od kraja 19. veka je bila pod upravom Velike Britanije, a nezavisnost je stekla 1978. godine. Danas ima nesto vise od 10 000 stanovnika, jer gotovo da uopste nema prirodne resurse. Gladni izvor prihoda je strana pomoc.

Drzava San Marino

Peta najmanja drzava na svetu ima ukupnu povrsinu od oko 39 kvadratnih kilometara. Ujedno, ovo je i zamlja sa najmanjim brojem stanovnika na svetu. Takodje, San Marino je jedna od najstarijih prezivelih nezavisnih drzava u svetu. Smatra se da je osnovana septembra 301. godine. Ustav ove zemlje je donet 1600. godine, pa je San Marino druga najstarija ustavna republika na svetu. Takodje, ovo je i jedna od najbogatijih zemalja na svetu, jer ima visok budzetski suficit i nema nacionalni dug.

Drzava Lihtenstajn

Ova kontinentalna evropska zemlja zauzima povrsinu od oko 61 kvadratnog kilometra. Granici se sa Svajcarskom i Austrijom. Iako je ovo jedna od najmanjih drzava na svetu, ujedno je jedna od najbogatijih. Iako je jedna od omiljenih zimskih destinacija, ova drzava ne zaradjuje novac na taj nacin. Naime, Lihtenstajn je popularan poslovni centar sa vecim brojem registrovanih preduzeca nego sto ima stanovnika.

Marsalska ostrva

Smestena u Tihom okeanu, Marsalska ostrva zauzimaju povrsinu od oko 70 kvadratnih kilometara i imaju populaciju oko 62 000. Godine 1986. postaju nezavisna drzava. Ono sto danas odrzava zemlju je uglavnom pomoc koju dobijaju od Sjedinjenih Americkih Drzava. Jer zemlja nema gotovo nikakve prirodne resurse i vise uvozi, nego sto izvozi. U poslednjih nekoliko godina imaju problem izuzetno visokih troskova energije.

Sejseli

Smesteni u Indijskom okeanu, Sejseli zauzimaju povrsinu od oko 280 kvadratnih kilometara i imaju oko 84 000 stanovnika. Nezavisnost su stekli 1976. godine i od tada je glavni izvor prihoda ostrva turizam. Ova industrijska grana zaposljava cak trecinu radno sposobnog stanovnistva. Inace su izvoznici cimeta i vanile.

Maldivi

Jos jedna ostrvska zemlja smestena u Tihom okeanu. Trenutno je ovo najmanja azijska zemlja u pogledu povrsine i broja stanovnika. Maldivi zauzimaju povrsinu od oko 185 kvadratnih kilometara, sa ukupnim brojem stanovnika oko 400 000. Danas je glavni izvor prihoda zemlje turizam, a nekada su bili znacaji svetski izvoznici susene tune i kokosa.

Federacija Sveti Kristofera i Nevis

Ova nezavisna karipska drzava, zauzima povrsinu od oko 167 kvadratnih kilometara. Ona je i prva ostrva u Karibima, gde zive Zapadnjaci, ali i najmanja drzava na zapdnoj hemisferi. Nezavisnost je stekla 1983. godine. Glavni izvor prihoda zemlje je turizam. Razvijena je i poljoprivreda.

Photo source: Pixabay, Unsplash, Pexels

Similar Posts