Spisak najpoznatijih muzeja u Beogradu
Muzej prvog srpskog ustanka (osnovan 1954.)
Muzej je smešten u Konaku kneza Miloša u Topčideru br. 2. Otvoren je povodom 150-godišnjice prvog srpskog ustanka i posvećen tematici srpskih ustanaka (1804 – 1810.).
Sistematske zbirke (istorijska, oružje i vojna oprema, umetnička, rukopisa, etnološka i pomoćnog materijala) prikazuju hronološki razvoj borbe i događaja od seče knezova pa do sticanja autonomije i određivanja granica obnovljene srpske države. Pored mnogih zanimljivih i značajnih eksponata treba istaći trešnjev top, ustaničke zastave, portrete ustaničkih starešina i njihova dokumenta.
Prirodnjački muzej (osnovan 1895.)
Nalazi se u Ulici Ivana Milutinovića br. 57. Druga izložbena prostorija nalazi se u nekadašnjoj zgradi Vojnog muzeja na Kalemegdanu. Muzej je osnovan na inicijativu Srpskog profesorskog i Srpskog geografskog društva i prilozima građana. Otvoren je 1904. godine u okviru proslave stogodišnjice prvog srpskog ustanka.
Muzej ima četiri odeljenja, koja raspolažu bogatim zbirkama; naročito se ističe zbirka kristala iz Trepče s jedinstvenim primercima u svetu. Veoma je bogata zbirka tzv. pikermijske faune krupnih sisara. Značajne su velike zbirke insekata, mekušaca i ptica, herbari okoline Beograda, Srbije i Balkanskog poluostrva.
Muzej primenjene umetnosti (osnovan 1950.)
Ulica Vuka Karadžića br. 18. To je umetnički muzej specijalnog karaktera i jedini ove vrste u Srbiji. Njegova stalna izložba prikazuje istorijski stilski i tehnički razvoj pojedinih grana primenjene umetnosti u srpskom narodu od XII veka do naših dana.
Raznovrsna muzejska građa raspoređena je u sistematskim zbirkama metala, keramike, stakla i porcelana, tekstila i kostima, nameštaja i primenjene grafike.
Muzej organizuje i povremene tematske izložbe.
Muzej pozorišne umetnosti (osnovan 1950.)
Muzej prikuplja, obrađuje i izlaže dokumentarni materijal o razvitku pozorišne umetaosti u Srbiji.
Materijal je podeljen u sistematske zbirke: arhivskog materijala i rukopisa, umetničkih predmeta (portreti i biste), fotografija, memorijalnih predmeta, scenografskih skica itd.
Pod upravom muzeja je Spomen-soba jednog od najvećih srpskih glumaca Dobrice Milutinovića (1880—1956), u Dušanovoj ulici br. 14.
Jevrejski istorijski muzej (osnovan 1959.)
Stalna izložba muzeja prikazuje razvoj jevrejskih verskih opština od dolaska Jevreja u jugoslovenske zemlje do naših dana. Naročita pažnja posvećena je stradanju Jevreja u doba fašističkog terora i učešću Jevreja u NOB.
Izložen je veći broj slikarskih i vajarskih radova umetnika Jevreja kao i radovi jušslovenskih slikara sa jevrejskom tematikom.
Pedagoški muzej (osnovan 1896.)
Namena ovog, jednog od najstarijih beogradskih muzeja, je da prikuplja, obrađuje i izlaže dokumentarne predmete o istorijskom razvitku školstva na teritoriji Srbije. Prikupljen materijal je sređen u zbirke, arhiv i biblioteku.
Muzej organizuje tematske izložbe o razvoju i stanju našeg školstva u jednom određenom periodu.
U sastavu muzeja je i Stalna galerija dečjeg likovnog stvaralaštva (u amamu kneza Miloša).
Stalna galerija dečjeg likovnog stvaralaštva Pedagoškog muzeja (oseovana 1964. Gepartova ulica br. 2 park). — U prostorijama Galerije organizuju se izložbe najuspelijih radova likovnog stvaralaštva učenika osnovnih i srednjih škola sa teritorije Beograda i Srbije.
PTT muzej (osnovan 1923.)
Muzej prikuplja, proučava i izlaže predmete i građu iz oblasti pošte, telegrafa i telefona.
Muzej Nikole Tesle (osnovan 1952.)
Ovaj memorijalni muzej čuva i izlaže naučnu i ličnu zaostavštinu slavnog svetskog naučnika elektrotehničara i fizičara Nikole Tesle.
Izložen je i veći broj modela i maketa Teslinih pronalazaka. Bajarski portret Nikole Tesle radio je Ivan Meštrović.
Muzej 25. maj
Muzej sadrži bogatu zbirku poklona koje su pojedinci, razne delegacije i radne organizacije predale predsedniku SFR Jugoslavije Titu. Najveći broj darova uručen je prilikom proslave 25. maja — Dana mladosti i rođendana Predsednika Republike.
Muzej vajara Tome Rosandića (osnovan 1963.)
Memorijalni muzej poznatog jugoslovenskog vajara Tome Rosandića (Split, 1878-1958, Split) smešten je u kući i ateljeu, gde je umetnik živeo i stvarao.
U muzeju se nalaze najznačajniji radovi iz dugog perioda umetnikovog stvaranja.
Muzej jugoslovenske kinoteke (osnovan 1952.)
Kinoteka je osnovana 1949. godine sa zadatkom da skuplja, sređuje i čuva filmove i filmski materijal važan za istoriju svetske i jugoslovenske kinematografije. Godine 1952. osnovan je muzej koji priređuje tematske izložbe. Izložbe služe kao komentar ciklusima filmova na programu Kinoteke.
Muzej istorije Jugoslavije (osnovan 1959.)
Muzej prikuplja i obrađuje materijal o razvoju radničkog pokreta jugoslovenskih n-aroda od 70-ih godina XIX veka do naših dana.
Muzej ima četiri odeljenja koja obuhvataju četiri perioda: prvi period od 70-ih godina XIX veka do 1918. godine; drugi period obuhvata vreme između dva svetska rata; treći period — narodna revolucija, i četvrti — socijalistička izgradnja naše zemlje.
Zbirke muzeja zasada su pristupačne samo stručnjacima.
Muzej ratnog vazduhoplovstva (osnovan 1960.)
Muzej raopolaže velikim brojem maketa i originalnih eksponata, najvećim delom iz razvoja našeg vazduhoplovetva (Kluževa je, pored ostalog, i lična aprema pilota srpske vojske, narednika Mihaila Petrovića, koji je poginuo 1913. godine kod Skadra posle borbenog zadatka izviđanja opsednutog grada; avioni iz drugog ovetskog rata).