Najskuplji satovi na svetu
Najskuplji ručni i džepni satovi
Ručni i džepni satovi odavno su simbol društvenog statusa onoga ko ih nosi. Marke i brendovi koji su najkvalitetniji i koji imaju najviše cene, svakako su švajcarski i japanski. Verovatno je većini prva asocijacija na skup sat – Rolex, medjutim na brojnim listama najskupljih satova na svetu, ovaj brend je retko prisutan.
Najskuplji satovi su uglavnom oni koji zapravo imaju vrednost antikviteta. Prodaju se na aukcijama poznatih aukcijskih firmi i deo su limitiranih kolekcija.
Lista u startu predstavlja modele koji staju nekoliko stotina hiljada dolara, dok su na vrhu satovi vredni nekoliko miliona dolara.
Koji su najskuplji satovi na svetu?
Breguet 1907BA/12 je džepni sat procenjene vrednosti na 734.000 američkih dolara. Ovaj sat je proiuvod kompanije Breguet, koja je osnovana davne 1775. godine u Parizu. Cenu ovog časovnika osim tradicije možda opravdava i kućište sata koje je napravljeno od 18-karatnog zlata.
Blancpain 1735 je sat čija je vrednost dostigla čak 800.000 američkih dolara. Sat je delo švajcarskih inženjera, a važi za jedan od najsloženijih mehaničkih satova na svetu. Na kreiranje dizajna ovog sata potrošeno je čak 6 godina. Kućište ovog sata proizvedeno je od platine, a remen je od kože krokodila. Proizveden je u ograničenoj seriji od svega 30 primeraka.
Louis Moinet Magistralis / Parmigiani Fleurier Tecnica Skeleton Chronograph ima cenu odoko 850.000 američkih dolara.Ima kućište od 18-karatnog zlata a u njemu je smešten i deo jednog meteorita starog dve hiljade godina. Izradjen je u samo 3 primerka.
Jacob & Co. Crystal Tourbillon košta 900.000 američkih dolara. Ima kućište izrađeno od 18-karatnog belog zlata, a prekriveno je baguette dijamantima koji imaju težinu 17.48 karata. Remen je napravljen od kože krokodila a kopča je isto ukrašena dijamantima. Na svetu postoji svega 18 primeraka ovog sata.
Corum Classical Billionaire Tourbillon / Hublot Black Caviar Bang / Ulysse Nardin Royal Blue Tourbillon , dostigao je cenu od milion dolara. Optočen je sa čak 850 dijamanata, i deo je ograničene kolekcije od tek 10 primeraka. Kućište drugog primerka iz iste serije je od 18-karatnog belog zlata, i ukrašeno sa 544 dijamanta. Za izradu jednog ovakvog sata potrebno je 2 000 radnih sati.
Chopard Super Ice Cube košta još više- milion i 100 000 dolara. Sat je potpuno prekriven dijamantima.
Patek Philippe Sky Moon Tourbillon / Vacheron Constantin Tour de l’Ile staje svega milion i po dolara. Sastoji se od čak 688 delova,ima dva lica i osim vremena, pokazuje i položaj zvezda i mesečeve faze.
Još jedan primerak sata istog proizvodjača ima čak 834 dela, a kućište mu je od 18-karatnog zlata. Da bi se napravio bilo je potrebno 10 000 sati.
Blancpain Tourbillon Diamants je dostigao cenu od neverovatnih 1, 8 miliona dolara. U potpunosti prekriven dijamantima, i to sa njih 480, ukupne težine 58 karata.
Parmigiani Fleurier Fibonacci Pocket Watch / Franck Muller Aeternitas Mega 4 je sat koji je procenjen na 2 i po miliona američkih dolara. Ovo je džepni sat švajcarske izrade koji je napravljen u čast slavnom matematičaru Leonardu Pisanu- Fibonačiju. Usavršavanje dizajna i mehanizma ovog sata trajalo je tri godine. Ima 36 funkcija.
Piaget Emperador Temple košta neverovatnih 3,3 miliona dolara. Reč je zapravo o dva ručna sata u jednom. Kućište spoljnog časovnika je pokriveno sa 481 briljantom i 207 dijamanata. Drugi, unutrašnji je ukrašen sa 162 briljanta i 11 dijamanata. Remen sata je optočen sa 350 dijamanata.
Patek Philippe Supercomplication je sat za koji treba izdvojiti 11 miliona američkih dolara. Ovo je redak primerak džepnog sata koji je proizveden 1932. godine. Ima ukupno 24 posebne funkcije i jako komplikovan mehanizam. Na izradu sata je potrošeno 4 godine. Kućište mu je napravljeno od 18-karatnog zlata.
Chopard 201 Carat je više nego duplo skuplji – 25 miliona američkih dolara. Proizveden je u Švajcarskoj, a optočen je s čak 874 razliitih dijamanta.
Rolex Chronograph, redak primerak izradjen 1942 godine, prodat je na aukciji kuće Christie’s za neverovatnih 1,16 milona dolara. Proizveden je u svega 12 primeraka.
Ove satove Rolex je poklanjao ranih 40tih godina, legendarnim vozačima auto utrka u Italiji i Velikoj Britaniji.